sobota, 27 lutego 2016

Postępowanie Sanacyjne - czyli sprawna restrukturyzacja.


Doświadczenie uczy, że uzdrowienie firmy znajdującej się w trudnej sytuacji jest zazwyczaj korzystniejsze, niż np. jej likwidacja poprzez upadłość.
 Korzyść uzyskują nie tylko właściciele firmy. Wierzyciele mają szansę uzyskać zwrot wyższych kwot, a kontrahenci nie tracą biznesowego partnera. 
Dlatego też warto z uwagą przyglądać się wszelkim nowym instrumentom ekonomicznym i prawnym, które mają umożliwiać skuteczną restrukturyzację przedsiębiorców. 


Narzędzia takie wprowadza od 1 stycznia 2016 r. nowa ustawa Prawo restrukturyzacyjne. Ustawa ma na celu umożliwienie zadłużonym przedsiębiorcom uniknięcia upadłości poprzez wdrożenie tzw. postępowania restrukturyzacyjnego. Spośród czterech rodzajów postępowań uregulowanych w ustawie, najdalej idącym jest tzw. postępowanie sanacyjne. Tryb ten ma umożliwiać kompleksowe przekształcenie firmy w sprawny i wydajny podmiot gospodarczy.

Postępowanie sanacyjne jest jedynym z postępowań restrukturyzacyjnych, które obok uniknięcia upadłości dłużnika w drodze zawarcia układu z wierzycielami ma także doprowadzić do uzdrowienia sytuacji gospodarczej dłużnika przez przeprowadzenie działań sanacyjnych na podstawie planu restrukturyzacyjnego.
   Ustawa definiuje, że działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją.

 Po wszczęciu postępowania dłużnik razem z doradcą przygotowują i przekazują wierzycielom propozycje warunków układu.
Propozycje układowe mogą obejmować np.:
odroczenie spłaty; 
rozłożenie na raty; 
redukcję długu;
konwersję wierzytelności na udziały lub akcje; 
zmianę zabezpieczeń wierzytelności. 

     Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu układu zapada na zgromadzeniu wierzycieli. W przypadku odrzucenia układu postępowanie kończy się niestety niepowodzeniem.

Należy mieć świadomość, iż nowe przepisy mają bardzo kompleksowy charakter. Sukces lub niepowodzenie ustawy będzie wypadkową wielu czynników, takich jak skuteczność doradców restrukturyzacyjnych oraz chęć przedsiębiorców do korzystania z nowych rozwiązań.

Niewątpliwie w połączeniu z nowymi przepisami dotyczącymi upadłości konsumenckich jesteśmy świadkami zasadniczej i kompleksowej zmiany systemu prawa upadłościowego w Polsce.

Należy mieć nadzieję, że ustawa się sprawdzi w praktyce, bowiem udanych restrukturyzacji nigdy dość.




czwartek, 25 lutego 2016

Ratuj swoje przedsiębiorstwo


Prawo restrukturyzacyjne. Ratunek dla przedsiębiorstw z problemami finansowymi.





Rok 2016 przynosi rewolucję jeżeli chodzi o prawne możliwości restrukturyzacji przedsiębiorstw niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Wszystko za sprawą nowego prawa restrukturyzacyjnego, które wprowadza całe spektrum elastycznych instytucji prawnych.

Prawo restrukturyzacyjne weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Ma ono pomóc przedsiębiorcom, którzy z różnych względów popadli w problemy finansowe i nie mogą sobie z nimi poradzić. Wprowadza ona również szereg fundamentalnych zmian w otoczeniu gospodarczym kraju.
Ustawodawca słusznie przyjął, że obowiązujące dotychczas przepisy (prawa upadłościowego i naprawczego), nie chroniły interesów przedsiębiorców, ani ich wierzycieli. Utrata płynności finansowej powodowała bowiem najczęściej likwidację przedsiębiorstwa. Ustawodawca słusznie przyjął, że efektywna restrukturyzacja przedsiębiorstw, a nie ich szybka likwidacja, jest rozwiazaniem korzystniejszym dla stron obrotu gospodarczego, ale i całej gospodarki.
Wsparcie działań restrukturyzacyjnych w przedsiębiorstwach

Głównym celem nowej ustawy jest wsparcie działań restrukturyzacyjnych w przedsiębiorstwach, które utraciły płynność finansową lub też spodziewają się, że utracą płynność finansową w najbliższym czasie. Teraz nie tylko chronione będą interesy wierzyciela, ale również dłużnika. W myśl nowych przepisów, postępowanie restrukturyzacyjne powinno być wdrażane możliwie najszybciej. Wchodząca w życie ustawa daje również wierzycielom i dłużnikom nowe narzędzia prawne, które mają pomóc zaspokoić roszczenia obu stron. Ma ona realizować strategię odbudowywania a nie burzenia, przez co daję ochronę przedsiębiorców, a co za tym idzie miejsc pracy oraz kapitału intelektualnego.

W ramach ustawy zostanie też stworzona nowa instytucja doradcy restrukturyzacyjnego. W myśl nowych przepisów nastąpi ścisły podział osób zajmujących się upadłością przedsiębiorstw oraz tych, które będą starały się im pomóc „wyjść na prostą”. W przeciwieństwie do dotychczasowych instytucji, doradca restrukturyzacyjny będzie działał zarówno jako syndyk w postępowaniach sądowych oraz pełnił rolę konsultanta. Doradca restrukturyzacyjny będzie także prowadził postępowania restrukturyzacyjne, ustalał kierunek działań oraz pomagał uzyskać dodatkowe finansowanie z pomocy publicznej. Nowa ustawa ma w założeniu poprawić sytuację polskich przedsiębiorstw, ale czy jej się to uda, będzie wiadomo najszybciej w przyszłym roku.


Autor: Dariusz Kwiatkowski