czwartek, 25 lutego 2016

Ratuj swoje przedsiębiorstwo


Prawo restrukturyzacyjne. Ratunek dla przedsiębiorstw z problemami finansowymi.





Rok 2016 przynosi rewolucję jeżeli chodzi o prawne możliwości restrukturyzacji przedsiębiorstw niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Wszystko za sprawą nowego prawa restrukturyzacyjnego, które wprowadza całe spektrum elastycznych instytucji prawnych.

Prawo restrukturyzacyjne weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Ma ono pomóc przedsiębiorcom, którzy z różnych względów popadli w problemy finansowe i nie mogą sobie z nimi poradzić. Wprowadza ona również szereg fundamentalnych zmian w otoczeniu gospodarczym kraju.
Ustawodawca słusznie przyjął, że obowiązujące dotychczas przepisy (prawa upadłościowego i naprawczego), nie chroniły interesów przedsiębiorców, ani ich wierzycieli. Utrata płynności finansowej powodowała bowiem najczęściej likwidację przedsiębiorstwa. Ustawodawca słusznie przyjął, że efektywna restrukturyzacja przedsiębiorstw, a nie ich szybka likwidacja, jest rozwiazaniem korzystniejszym dla stron obrotu gospodarczego, ale i całej gospodarki.
Wsparcie działań restrukturyzacyjnych w przedsiębiorstwach

Głównym celem nowej ustawy jest wsparcie działań restrukturyzacyjnych w przedsiębiorstwach, które utraciły płynność finansową lub też spodziewają się, że utracą płynność finansową w najbliższym czasie. Teraz nie tylko chronione będą interesy wierzyciela, ale również dłużnika. W myśl nowych przepisów, postępowanie restrukturyzacyjne powinno być wdrażane możliwie najszybciej. Wchodząca w życie ustawa daje również wierzycielom i dłużnikom nowe narzędzia prawne, które mają pomóc zaspokoić roszczenia obu stron. Ma ona realizować strategię odbudowywania a nie burzenia, przez co daję ochronę przedsiębiorców, a co za tym idzie miejsc pracy oraz kapitału intelektualnego.

W ramach ustawy zostanie też stworzona nowa instytucja doradcy restrukturyzacyjnego. W myśl nowych przepisów nastąpi ścisły podział osób zajmujących się upadłością przedsiębiorstw oraz tych, które będą starały się im pomóc „wyjść na prostą”. W przeciwieństwie do dotychczasowych instytucji, doradca restrukturyzacyjny będzie działał zarówno jako syndyk w postępowaniach sądowych oraz pełnił rolę konsultanta. Doradca restrukturyzacyjny będzie także prowadził postępowania restrukturyzacyjne, ustalał kierunek działań oraz pomagał uzyskać dodatkowe finansowanie z pomocy publicznej. Nowa ustawa ma w założeniu poprawić sytuację polskich przedsiębiorstw, ale czy jej się to uda, będzie wiadomo najszybciej w przyszłym roku.


Autor: Dariusz Kwiatkowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz